• Start
  • O nas
    • Kadra
    • Patroni szkoły
    • Samorząd szkolny
  • Oferta
  • Edukacja domowa
  • Organizacja
    • plan lekcji
    • kalendarz roku szkolnego
    • podręczniki
    • dokumenty
    • opłaty
    • COVID-19 – zasady funkcjonowania
  • Galeria
  • Kontakt
Chcesz nam zadać pytanie?
+48 577312601
szkola.rembertow@moracz.edu.pl
Moracz RembertówMoracz Rembertów
  • Start
  • O nas
    • Kadra
    • Patroni szkoły
    • Samorząd szkolny
  • Oferta
  • Edukacja domowa
  • Organizacja
    • plan lekcji
    • kalendarz roku szkolnego
    • podręczniki
    • dokumenty
    • opłaty
    • COVID-19 – zasady funkcjonowania
  • Galeria
  • Kontakt
  • Strona główna
  • Patroni szkoły

Patroni Szkoły

Zofia Moraczewska, żona, posłanka, orędowniczka praw kobiet.

Propagowała udział kobiet w życiu społeczno-politycznym odradzającej się Polski. Jak to nieraz bywało, wywodząc się z inteligencji ziemiańskiej (córka lwowskiego profesora), była socjalistką. Do PPS-D wstąpiła już w 1896 roku. Była inicjatorką powstania "Związku Kobiet" oraz związku "Praca", które oprócz zagadnień niepodległościowych i społecznych, zajmowały się propagowaniem spółdzielczości. Działalność w tym duchu kontynuowała cały czas, a w 1919 roku weszła do Sejmu Ustawodawczego, gdzie w Związku Polskich Posłów Socjalistycznych była jedyną kobietą. Walczyła z dyskryminacją kobiet.

Od 1928 roku była przywódczynią Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, ale w 1933 roku wystąpiła ze Związku. Po pierwsze dlatego, że nie zgadzała się ze zbyt prorządowym kierunkiem tej organizacji, po drugie zaś - zadziałały też ambicje kobiece, o prezesostwo usilnie zabiegała Maria Jaworska, co też jej się udało. Nadal jednak Zofia Moraczewska była posłanką, w tym okresie, z ramienia BBWR. Potem skupiła się bardziej na pracy na rzecz spółdzielczości, m. in. w Sulejówku.

Moraczewscy pochodzą z Wielkopolski. Przyszły premier urodził się w Trzemesznie 13 stycznia 1870 roku, otrzymując imię po stryjecznym dziadku - Jędrzeju Moraczewskim (1802-1885), przedstawicielu tzw. lelewelowskiej szkoły historycznej, którego siostrą była z kolei była równie wybitna postać - Bibianna Moraczewska (1811 - 1887), pisarka, pamiętnikarka, działaczka niepodległościowa. Poza wcześniejszymi bohaterkami walk wyzwoleńczych, do tego grona dołączył też ojciec Jędrzeja, Maciej Moraczewski (1840-1928), walcząc w powstaniu styczniowym.

Jędrzej Moraczewski uczył się w Krakowie, studiował na Politechnice Lwowskiej.

Udzielając się w młodzieżowych organizacjach niepodległościowych, zetknął się z ideą socjalizmu, wstępując do Galicyjskiej Partii Socjaldemokratycznej, czego nie zaakceptował ojciec Maciej, zrywając z synem stosunki. Młody działacz musiał więc zacząć samodzielnie zarabiać na życie, m. in. korepetycjami. Po skończeniu studiów pracował jako urzędnik, by wreszcie znaleźć chyba swoje miejsce i pracę przy budowie kolei na odcinku Tarnopol - Kopyczyńce.

Historycy podkreślają, że największą zasługą Jędrzeja Moraczewskiego było wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy, jak też dopuszczenie do praw wyborczych kobiet.

Rozwój myśli socjalistycznych i wrażliwość na kwestie społeczne Jędrzeja Moraczewskiego, upatruje się w jego obserwacjach życia klasy robotniczej podczas budowy kolei na Kresach. Gdy już mieszkał w Sulejówku, nie zawsze przyjmował eleganckich, ubranych w garnitur i w kapeluszu panów, ale gdy przyszedł ktoś biedny, skromnie odziany, natychmiast się podrywał i służył mu rozmową lub pomocą. Taki był.

W 1896 roku ożenił się z Zofią z bar. Gostkowskich. Został też posłem w Sejmie wiedeńskim (jako socjalista), a gdy sytuacja polityczna w Europie nabierała rozmachu, związał się ze Związkiem Strzeleckim i wstąpił do Legionów Piłsudskiego. Odtąd trwał przy nim, wchodząc coraz głębiej w życie polityczne Polski.

Ponieważ dla środowisk prawicowych rząd I. Daszyńskiego był zbyt radykalny, Piłsudski zaproponował premierostwo Jędrzejowi Moraczewskiemu i ten gabinet uważa się za pierwszy rząd niepodległej Polski.

 

oferta edukacyjna

moracz.edu.pl

Z ogromnym smutkiem i żalem przekazujemy, że dn. Z ogromnym smutkiem i żalem przekazujemy, że dn. 2 lutego 2023r., po długiej i wyczerpującej walce z chorobą zmarła nasza wspaniała koleżanka, przyjaciółka, wychowawczyni i nauczycielka języka polskiego Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Z. J. Moraczewskich w Warszawie

Pani Małgorzata Dobrowolańska
Pani Małgosia pojawiła się w naszej szkole zaledwie kilka lat temu, ale zdążyła zostawić po sobie niezatarty ślad w naszych sercach. Nigdy nie zapomnimy jej wspaniałego poczucia humoru, niespożytej energii, którą emanowała każdego dnia. Na zawsze pozostanie z nami jej uśmiech i ciepło, którymi szczodrze się dzieliła. Z Panią Małgosią do szkoły wchodziło słońce, będzie nam tego bardzo brakować. Nie da się zapomnieć bożonarodzeniowych życzeń przesłanych nam przez Małgosię, kiedy posłużyła się cytatem Matki Teresy z Kalkuty:

„Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie. Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”

Odeszła cicho i w pokoju, wierząc, że to nie koniec.

Małgosiu nie mówimy – żegnaj, mówimy – Do zobaczenia, do zobaczenia po drugiej stronie.

Przyjaciele z Moracza

 

Uroczystości Pogrzebowe odbędą się w poniedziałek, 6 lutego 2023r. o godz. 12.00
w Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Świętego Wacława w Radomiu. Plac Stare Miasto 13.
Moracz English Theatre zaprasza na pożegnanie z t Moracz English Theatre zaprasza na pożegnanie z tytułem „The Lion King” ❤️ Już jutro na zaprzyjaźnionej scenie Klubu Kościuszkowca w Warszawie-Wesołej zabrzmi ostatni ryk Króla Lwa, by potem zamilknąć na długie miesiące i ustąpić Księciu Egiptu, którego premiera już w czerwcu ☺️ Zapraszamy Was wszystkich na ostatnie spotkanie z Królem Lwem - tym razem w skróconej, koncertowej wersji :) Do zobaczenia ❄️🥰
Moracz do Hymnu! 11.11.1918 DZIĘKUJEMY❤ Moracz do Hymnu!
11.11.1918
DZIĘKUJEMY❤
SPRZECIW wobec złych zmian ustawowych dotyczącyc SPRZECIW wobec złych zmian ustawowych dotyczących Edukacji Domowej! Dziękuję partii KORWiN za zaproszenie i możliwość wyrażenia naszego sprzeciwu. Pozdrawiam, Artur Abramowicz https://fb.watch/gnyDVw6cGm/
Hina Maeda😍a jeszcze nie tak dawno zdawała Mat Hina Maeda😍a jeszcze nie tak dawno zdawała Maturę..., kochani idźcie mocno po swoje. Cały Moracz murem wokół Waszych marzeń❤🤓
Ladies and Gentelmen, it’s the final call ⏳ Ladies and Gentelmen, it’s the final call ⏳ 

Jeśli chcesz dołączyć do przygody z Moracz English Theatre w tym roku, a nie wypełniłeś jeszcze formularza zgłoszeniowego, szybciutko wejdź tu:
https://moracz.edu.pl/met/zapisy/

Uspokajamy: gdy wybije północ, czar nie pryśnie ☺️ W związku z wieloma zapytaniami, formularz pozostanie otwarty do niedzieli włącznie. Do projektu można będzie dołączyć także na późniejszym etapie. W każdym razie my ruszamy już w poniedziałek 💪

ROZPOCZĘCIE SEZONU
👉 17/10
👉 godzina 18.00
👉 sala gimnastyczna w „Żeromie”
Zapraszamy uczniów z rodzicami!

Do zobaczenia 🥰🥳🙌
Wycieczka integracyjna wszystkich klas licealnych Wycieczka integracyjna wszystkich klas licealnych do Malborka, Gdańska i Sopotu a spotkanie z historią w muzeum 2 Wojny Światowej i Muzeum Solidarności wzbudziło niesamowite zaciekawienie
Uwaga! Zaproszenie do udziału w „rewolucji” Uwaga!
Zaproszenie do udziału w „rewolucji” 
– metoda edukacji matematyczno-logicznej „Bazia-Salama”

Jeśli macie Państwo: 
- dziecko w wieku około 5-7 lat
- czas i wolę, by się z nim względnie regularnie bawić (nie: nauczać!)
- chęć zrealizowania podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej w 4-3 lata
- zrozumienie dla wagi matematyki i logiki w życiu (a także na Harvardzie lub MIT),

to zapraszamy na cykl spotkań (wykładów, seminariów Q&A i ćwiczeń) z P. Piotrem Bazią, twórcą ewidentnie - na światową skalę - rewolucyjnej metody edukacji matematyczno-logicznej, jakie odbędą się w dniach od 15-17 listopada br. w Poznaniu. 
Pre-seminarium informacyjne i organizacyjne na platformie Skype: 15.X, godz. 10-12 lub/i 16.X, godz. 16-18 (konto: Marek Budajczak) 
(szczegółowe informacje dostępne dla Zainteresowanych za pośrednictwem e-maila: baziasalama@gmail.com)
Nareszcie! 💥 Z ogromną radością informujemy, Nareszcie! 💥 Z ogromną radością informujemy, że dziś otworzyliśmy zapisy do Moracz English Theatre w sezonie 2022/23 🔥🥳🎭

✏️ Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/XXaFWEwj3yf3BScSA 
‼️ Termin zapisów: 14 października

🎭 Spotkanie organizacyjne dla uczniów i rodziców: 17 października, godz. 18.00, sala gimnastyczna w “Żeromie”
🎭 Start zajęć: 18 października

💻 Szczegóły na stronie MET: https://moracz.edu.pl/met/ 
👩 Opiekun projektu: p. Marta Abramczyk
✉️ Kontakt: met@moracz.edu.pl

JUŻ NIE MOŻEMY SIĘ WAS DOCZEKAĆ! ☺️🥰😍
Więcej... Obserwuj

Prywatna Szkoła im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich, szkoła Rembertów, szkoła podstawowa

+48 577312601

szkola.rembertow@moracz.edu.pl

© Prywatna Szkoła Podstawowa im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Rembertowie
Strona główna Moracza: moracz.edu.pl